O perlách
Ako vznikajú? Čo obsahujú? Aké majú využitie? Prinášame ti niekoľko zaujímavostí, ktoré si o perlách možno nevedela.
Čo je perla?
Perla je starodávny drahokam, ktorý vzniká v perlových mäkkýšoch – perlových ustriciach. Skladá sa z veľkého množstva drobných kryštálov aragonitu (chemicky uhličitan vápenatý, teda vápnik), ktoré sú bohaté na rozmanitosť tvarov a farieb.
Ako vznikajú perly?
Perla vzniká vo vnútri škrupiny perlovej ustrice, keď napríklad zrnko piesku, alebo kúsok plávajúceho jedla vkĺzne medzi jednu z dvoch škrupín ustrice. Aby sa perlová ustrica chránila pred podráždením, začne neznámeho návštevníka rýchlo pokrývať vrstvami perlete. Perleť postupne vrství, až kým nevznikne drahokam.
Čo perly obsahujú?
Anorganickými zložkami perly sú už spomenutý uhličitan vápenatý a uhličitan horečnatý (vápnik a horčík), ktoré tvoria viac ako 91% perly. Zbytok tvoria minerály ako železo, meď, kremík, selén. Okrem toho obsahuje aj 17 druhov aminokyselín, viac ako 30 stopových prvkov, vitamíny a peptidy.
Získavanie perál
Perla je jediný organicky udržateľný klenot na Zemi. Namieste je i otázka, aký vplyv majú perly na životné prostredie? Výskumy hovoria, že pestovanie perál dokáže životnému prostrediu pomáhať. Ustrice, ktoré produkujú perly potrebujú čistú vodu s potrebným množstvom kyslíka a minerálov. Vodu dokonca sami aj čistia. Každá perlová mušľa dokáže za 24 hodín prefiltrovať až 104 litrov vody, čo z nej robí prakticky čistiaci prostriedok.
Zaujímavosti
Podľa geologických a archeologických štúdií sa perly našli na Zemi pred 200 miliónmi rokov. Perly ľudia milujú už od staroveku. Symbolizujú zdravie, čistotu, bohatstvo a šťastie. Podľa výskytu sa perly delia na sladkovodné a perly morskej vody. Tvar perly je rôzny. Zvyčajne je oblý, v tvare guľky, hrušky, vajca, slzy či gombíka, pričom okrúhly tvar má najvyššiu hodnotu. Aj farby môžu byť rôzne, bežné sú biela, broskyňová, ružová, levanduľová, fialová. Najvzácnejšia je biela. Perly majú typický perleťový lesk s jemným odleskom a dúhovou farbou. Sladkovodné perly majú bežnú hustotu 2,66 – 2,78 g/cm3 a majú veľmi dobrú húževnatosť – nie je ľahké ich rozbiť, ale ľahko sa poškriabu.
Kde sú perly najkrajšie?
Ako vzácny drahokam sú pravé perly želaním mnohých žien. Ako výnimočný šperk rozžiaria každý outfit a žena sa pri ich nosení môže cítiť ako kráľovná. Láskou k perlám sa netajila ani legendárna Coco Chanel. Možno to bolo aj preto, že perly považovala za živú súčasť našej planéty.
Ako sa perlový prášok vyrába?
Existuje viacero druhov a rôznych typov perlového prášku. Závisí to od výberu perál a hlavne spôsobu ich spracovania. Perly sa sterilizujú a následne rozdrvia na prášok. Náš ultrajemný prášok Feel Pearls vzniká drvením perál na veľmi malé čiastočky pri nízkej teplote technológiou Ultra-fine. Aj vďaka tomu má náš prášok vysokú vstrebatelnosť dôležitých minerálov do pokožky.